Seyhan Kent Konseyi Başkanı - Mimar Erkan Karakaya

Erkan Karakaya – Seyhan Kent Konseyi Başkanı

1958 Yılında geçmişi Adana’da çok eskilere dayanan bir ailenin çocuğu olarak Adana’da doğdum, ilk, orta ve lise eğitimimi Adana’da tamamladım, 1981 yılında Selçuk Üniversitesi mimarlık bölümünü bitirdim. Askerlik sonrası Adana’da serbest mimar olarak çalışmaya başladım, 1985 yılında halen faaliyetini sürdürmekte olan Detay inş.mimarlık ltd. şti. ‘ni kurdum, ticari yaşantımı aktif bir şekilde bu şirkette sürdürmekteyim.

1985 yılında Mimarlar Odası Adana Şubesi Yönetim Kuruluna seçildim ve son dört yılı şube başkanlığı olmak üzere 12 yıl kesintisiz olarak şube yönetiminin değişik kademelerinde seçilerek görev yaptım.

1988-1989 yıllarında Adana’da örgütlü TMMOB’ye bağlı bulunan odaların İl Koordinasyon Kurulu Sekreter yası görevini yürüttüm.

1998 yılında  Ankara’da Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu’na seçildim, 6 yıl genel saymanlık görevini yürüttükten sonra Mimarlar odasının Genel Başkan yardımcılığı görevine geldim ve bu görevimide üç dönem seçilerek 2012 yılına kadar sürdürdüm.

1999 yılında Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL Vakfı) Adana il temsilcisi olarak seçildim ve halen bu görevimi devam ettirmekteyim.

2001 yılında Adana da kurulan Adana Kent Konseyi çalışmalarında kurucu üye olarak çalıştım ve o günden 2019 yılı Eylül ayına kadar her dönem seçilerek yürütme kurulundaki görevimi sürdürdüm.

2000-2002 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde iki yıl süre ile sözleşmeli öğretim üyeliği yaptım.

2012 Yılında Ankara’da Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ( TMMOB ) Yüksek Onur Kurulu Üyeliği’ne seçildim ve bu görevimi de üç dönem tekrar seçilerek 2018 yılına kadar sürdürdüm.

2019 yılı Eylül ayında Seyhan Kent Konseyi başkanlığına seçildim ve halen bu görevimi yürütmekteyim.

Siyasi yaşantım ise geçmişi öğrencilik yıllarına dayanan Cumhuriyet Halk Partisi üyeliğim bugüne kadar kesintisiz olarak sürdü. Bu süreçte Adana İl Örgütü bünyesinde kurulan komisyonlarda aktif görev alarak, çeşitli dönemlerde İl, İlçe ve Kurultay delegeliğine seçilerek, kamu ve toplum yararına hizmet etmek ve sorumluluk üstlenmek adına, il başkan adaylığı, belediye meclis üyeliği adaylığı, yine değişik dönemlerde belediye başkan aday adaylığı ile sürmüştür.

Şu ana kadar kent ve kentleşme ile ilgili çeşitli panellerde, söyleşilerde ve sempozyumlarda konuşmacı olarak yer aldım. Kent kültürü, kentleşme ve göç ile ilgili makalelerim değişik basın yayın organlarında yayınlandı.

Kadirli kökenli bir ailenin kızı olan Dr. Ayfer Karakaya ile evli olup, mimarlık eğitimini tamamlamış bir erkek çocuk babasıyım.